Historia - Botanika - Plantacja - Uprawa
Ziarna - Aromat - Cechy - Przepisy
 
Kawa jest owocem pewnego drzewa, które rosło w stanie dzikim już przed tysiącami lat. Nie znamy dokładnego pochodzenia kawy. Jej odkrycie opływa tajemnica, która stanowi źródło wielu opowieści i legend. Oto dwie najbardziej znane:  

Kaldi i jego kozy

Bardzo dawno temu w Jemenie (Arabia), pewien młody pasterz, Kaldi, pilnował kóz w górach.
Pewnego razu zauważył, że zwierzęta były szczęśliwe i podekscytowane po zjedzeniu czerwonych jagód z krzewu, którego nie znał. Zaniepokojony, udał się na rozmowę do przeora pobliskiego klasztoru.
Kaldi i przeor postanowili zebrać owoce. Następnie ugotowali je w wodzie i skosztowali uzyskanego napoju. Zaczęli wtedy tańczyć i pozostali rześcy do późnej nocy.
Następnego dnia, przeor podał filiżankę tego magicznego napoju wszystkim mnichom. Nigdy przedtem ich modlitwy nie były lepiej odprawione. Mnisi przyzwyczaili się do picia boskiego napoju, który pomagał im zwalczać senność podczas długich wieczornych modlitw.
Napój nazwano "kawa" na pamiątkę wielkiego króla perskiego Kavuskai.


Legenda o Kaldim i jego kozach

Anioł Gabriel ofiarował kawę Mahometowi

Prorok Mahomet był cierpiący. Anioł Gabriel, wysłany przez Allaha, ofiarował mu czarny napój, aby go pokrzepić. Po wypiciu napoju, Mahomet odzyskał zdrowie i siłę młodego człowieka. Napój nazwał "qahwa".